Kto do mnie wydzwania?

Udostępnij

Coraz więcej osób po prostu odrzuca i ignoruje połączenia telefoniczne z nieznanych numerów, albowiem najczęściej są to numery firm oferujących zbędne nam produkty reklamowe. Cały czas jeszcze dominującym podejściem jest opowiadanie na nie lub nawet oddzwanianie. Przed wykonaniem jakiejkolwiek akcji dobrze jest jednak ustalić, kto znajduje się po drugiej stronie telefonu i czy przypadkiem wykonanie połączenia nie będzie związane z poważnym kosztem.

Każdy z nas na pewno wielokrotnie miał połączenia z nieznanych mu numerów telefonów. Obce numery telefonu budzą najczęściej konsternację i w wielu przypadkach reakcja na nie jest po prostu odrzucenie połączenia. Z tego powodu większość osób pamięta przypadki, w których nigdy potem nie dowiedzieli się, kto i po co właściwie dzwonił. Z drugiej strony, odebrani nieznanego połączenia jest zaproszeniem dla telefonicznych oszustów, przez co wiele historii tego typu nie kończy się wcale dobrze. Obecnie możemy na szczęście zapomnieć o rozterkach związanych z tym, kto do nas dzwonił. Dzięki specjalnym serwisom internetowym umożliwiającym poznanie tożsamości osoby dzwoniącej lub przynajmniej dającym możliwość dowiedzenia się, do kogo należy numer, w znacznym stopniu niepewność związana z nieznanymi numerami została zmniejszona.

Nie zawsze warto odbierać

Trzeba wiedzieć, że postawa daleko idącego zaufania i odbieranie wszystkich telefonów wcale nie musi być podejściem dobrym. Współczesne technologie komunikacyjne sprawiają bowiem, że komunikacja jest dużo łatwiejsza, ale jest to też komunikacja interpersonalna o anonimowym charakterze, która w pewnym sensie stanowi zaproszenie dla osób o nieodpowiednich intencjach.

Bardzo łatwo można stać się ofiarą kradzieży danych, a nawet całej tożsamości. Nie jest oczywiście aż tak źle, by jedno odebranie połączenia z nieznanego numeru w kilka chwil wyczyściło nam konto bankowe, ale jedno połączenie z niechcianym telemarketerem może od razu spowodować, że takich męczących połączeń będzie więcej.

Kontrola nad połączeniami

Na jakie numery uważać?

Nie ma niestety prostego sposobu na rozpoznawanie numerów podejrzanych. Zazwyczaj dobrym podejściem jest unikanie numerów, które mają w sobie bardzo dużo cyfr, ponieważ wiele takich numerów to numery zagraniczne lub udające zagraniczne w celu utrudnienia identyfikacji.

Numer podejrzany wcale nie musi podejrzanie wyglądać. Równie problematyczne może być to, że telefony pojawiają się w dużych ilościach lub w dziwnych porach.

Wyszukiwarki numerów

Kiedy już wyrobimy sobie nawyk sprawdzania numerów telefonu przed odebraniem połączenia, musimy mieć możliwość sprawdzenia, co to właściwie za numer do nas dzwoni. Coraz więcej jest też wygodnych aplikacji na telefony, które proces wyszukiwania numeru załatwiają za nas. Co ciekawe, do łask wracają też książki telefoniczne, które jednak e z wyszukiwarek numerów jest bardzo proste. Najłatwiejsza opcja to klasyczne wyszukiwarki na stronach internetowych, które pozwalają nam odnaleźć oceny numeru wystawione przez innych użytkowników.