Numer zastrzeżony - kto to może być?

Udostępnij

Na ekranie telefonu widzisz, że dzwoni do Ciebie numer zastrzeżony. Odrazu na myśl przychodzi Ci namolny sprzedawca lub oszust? Pewnie większości przypadków masz rację. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania kto może dzwonić z numery zastrzeżonego oraz co zrobić, gdy taki do nas zadzwoni. 

Osoby prywatne 

Każdy z nas bez większego wysiłku możesz zastrzec swój numer. Dzięki nowoczesnym telefonom jest to dziecinnie proste. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu i wybrać odpowiednią opcję. Tak naprawdę więc każdy z nas może dzwonić z numeru zastrzeżonego. Jeśli więc widzisz na ekranie komputera taki numer, nie zawsze musisz się martwić. To może być ktoś bliski. 

Oszuści telefoniczni 

Pod zastrzeżonym numerem może kryć się oszust telefoniczny, który chce nas na coś naciągnąć. Może wyłudzać od nas pieniądze podając się na przykład za policjanta czy innego urzędnika państwowego. Może nas także prosić o dostępy do kont, jako pracownik banku. Nie dajmy się zwieść i nigdy nie podawajmy takich danych przez telefon. 

Żartownisie 

Żartownisie dzwoniący z numerów zastrzeżonych to norma. Nie mają oni jednak na celu wyłudzenia pieniędzy, czy danych osobowych więc są raczej nie groźni. Jedyne co mogą nam zrobić, to zdenerwować. 

Sprzedawcy 

Oczywiście najprawdopodobniej za numerem zastrzeżonym kryje się po prostu sprzedawca, który chce zaprosić Cię na pokaz garnków lub namówić na nowy abonament. W tym przypadku musisz powtarzać "nie" tyle razy ile się da. 

Numery zastrzeżone to już przeszłość 

Jednak już bardzo rzadko numery zastrzeżone są używane. Dzieje się tak dlatego, że większość osób ich po prostu nie obiera. Teraz sprzedawcy mają normalne numery telefonów, które wyglądają jak te domowe. Jeśli dzwonił do Ciebie jakiś "dzwony numer" możesz go sprawdzić w Internecie. Wystarczy wyszukać odpowiedni portal i wpisać w wyszukiwarce numerów daną osobę. Narzędzie te działają trochę na zasadzie forum ponieważ właśnie tam użytkownicy ostrzegają siebie nawzajem przed numerami telefonu.