Jak działa wykonywanie połączeń za granicę?

Udostępnij

Często pojęcie połączenia międzynarodowe i roaming używamy zamiennie. Są to jednak dwie zupełnie różne usługi, a takie myślenie może sprowadzić na nas bardzo duże rachunki za telefon. W tym artykule wyjaśnimy jakie są zasady połączeń między narodowych i roamingu. 

Podstawowe różnice między połączeniami między narodowymi i roamingiem 

Wcześniej nie było problemu z rozróżnieniem tych dwóch usług. Pojawiły się one dopiero po zniesieniu opłat za roaming na terenie Unii Europejskiej. To rozporządzenie weszło w życie w czerwcu 2017 roku. Roaming jest więc mechanizmem w sieciach bezprzewodowych, dzięki któremu możemy korzystać z usług obcych sieci, gdy dany klient znajduje się poza zasięgiem sieci macierzystej. Mówiąc prościej, wtedy gdy znajdujemy się poza zasięgiem swojej sieci, na przykład gdy jesteśmy za granicą i wykonujemy połączenia. To właśnie wtedy korzystamy z roamingu. Na przykład, gdy posiadamy polski numer i jesteśmy za granicą i chcemy wykonywać połączenia do różnych krajów będzie to połączenie roamingowe. Oba kraje muszą być jedynie w Unii Europejskiej. Wtedy nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów. Jednak ograniczone to jest jedynie do strefy pierwszej. Na opłaty musimy uważać w takich krajach jak Andora czy San Marino (nie należą one do Unii Europejskiej). 

Połączenia międzynarodowe 

Połączenia międzynarodowe wykonujemy, gdy przebywamy w naszym kraju i wykonujemy telefon za granicę. Nie ważne, czy dany kraj jest w Unii czy nie. W tym momencie nie korzystamy z roamingu ponieważ nadal przebywamy w Polsce i korzystamy z sieci macierzystej. Tutaj możemy ponieść dodatkowe koszty za połączenie zgodnie ze stawką operatora. 

Jak nie ponosić dodatkowych kosztów za połączenia między krajami 

Po pierwsze możesz zadzwonić do operatora i zapytać, jak będą wyglądały opłaty w przypadku, gdy wykonamy telefon do danego kraju. Możemy także rozmawiać z osobami przebywającymi za granicą za pomocą komunikatorów internetowych, które są wolne od opłat. Na przykład Skype czy Facebook. 

Twoja rodzina jest za granicą? Szukasz pracy za granicą? Sprawdź oferty pracy we Francji: https://pinbook.pl/praca/za-granica/francja